rage room-konceptet vinder indpas i københavn
I en tid, hvor stress og frustration præger hverdagen for mange, vinder rage rooms – også kendt som “anger rooms” – indpas i København. Disse faciliteter, hvor man kan smadre møbler, elektronik og glas på sikker vis, oplever en stigende popularitet verden over og gør nu deres indtog i den danske hovedstad. SMASHIT, der er en af frontløberne, har annonceret, at de snart vil åbne i København, og dermed følge den globale tendens: “Rage rooms er overalt i fremmarch og kommer snart til København!”
sjov og stressaflastning i centrum
SMASHIT planlægger at skabe et underholdningscenter, hvor besøgende kan vælge deres våben og lytte til deres yndlingsmusik, mens de slipper dampen løs. “Et sikkert sted at få fysisk afløb for stress eller blot have det sjovt,” lyder det fra deres pressemeddelelse. Ligeledes positionerer anger room københavn sig som en “velkommen tilføjelse til personlig velvære og sociale aktiviteter”. Anmeldelser fra andre brugere fremhæver den terapeutiske effekt: “Effektivt til at slippe af med frustrationer – og super sjovt!”
ny aktør på markedet bringer konkurrencedygtige priser
Action Factory tilbyder allerede sessioner fra 450 DKK for 15 minutter, hvor en person kan smadre kasser med mindre genstande. Ved grupper kan man knuse store objekter for op til 800 DKK.[5] Priserne varierer typisk mellem 150 og 300 DKK for 15 til 30 minutter, afhængig af lokalitet. Konceptet, der tidligere har haft succes i Ribe, er i færd med at udvide til København – ideelt til teambuilding eller afslapning efter arbejdet.
udsigten for rage rooms i københavn
Med den stigende popularitet for utraditionelle terapiformer bliver rage rooms en attraktiv niche, der kan udfylde et behov, som escape rooms hidtil har domineret. Men hvor escape rooms som BreakoutRoom.dk dominerer med gåder og 10 rum i byen, fylder rage rooms en unik plads: Ren destruktion uden gåder. Eksperter ser potentiale for vækst: “Perfekt for grupper, der ønsker at frigøre sig for stress efter arbejdstid,” bemærker en tendensanalytiker.
Selvom der endnu ikke er etableret et centralt “anger room” i København, er det klart, at aktører som SMASHIT og Smash It er i gang med at gøre dette til en realitet. Det anbefales at booke tidligt, da sessionerne er begrænsede, og interessen for en unik oplevelse kun vokser. Bliv opdateret: Kopenhagens tilbud på vredeudladning er ved at blive realiseret!
